Vi har utvecklat talanger sedan 1993 - Nu är det din tur.

Sök till MG

Sök till MediaGymnasiet

Bor du i Stockholms län måste du söka via Gymnasieantagningen. Sista dagen att göra din ansökan är den 15 februari, och din omvalsansökan den 15 maj.  Information om hur du går tillväga får du hos din SYV.

Bor du utanför Stockholms län får du prata med din SYV om hur du ska ansöka. Sista datum för att göra omval är det som gäller för din kommun. Du väljer program eller inriktning. Väljer du Samhällsvetenskapliga programmet ska du också välja språk. Du har tre alternativ, franska, spanska och tyska.
Skola: MediaGymnasiet i Nacka
Kommunkod: 9101
Alla våra program är högskoleförberedande.

Program:

Estetiska programmet har inriktningen estetik och media. Våra profiler är Spel, Foto, Film & TV samt Animation & grafisk design.

Samhällsvetenskapsprogrammet har inriktningen information, kommunikation och medier. Vår profil är Journalistik.

Teknikprogrammet har en inriktning och det är kommunikations- och medieteknik. Våra profiler är Digital produktion och Kod.

Går du i gymnasiet i dag och vill byta till MediaGymnasiet kan du kontakta receptionen på 08-553 663 00 eller mejla till info@mediagymnasiet.se. Uppge ditt namn, personnummer, adress och skicka med en kopia på ditt betyg och din studieplan.

Du får söka till MediaGymnasiet även om våra program finns i din hemkommun. Det är din kommun som betalar för utbildningen och du får studiebidrag från CSN. Vad gäller inackorderingstillägg bör du kontrollera med din hemkommun eller CSN om du kan få det.

Är du behörig?

Samhällsvetenskapliga programmet

Godkänt betyg i:

  • Svenska/svenska som andra språk
  • Engelska
  • Matematik
Godkänt betyg i ytterligare nio ämnen, varav fyra måste vara geografi, historia, samhällsvetenskap och religion

Estetiska programmet

Godkänt betyg i:

  • Svenska/svenska som andra språk
  • Engelska
  • Matematik

Godkänt betyg i ytterligare nio valfria ämnen

Tekniska programmet

Godkänt betyg i:

  • Svenska/svenska som andra språk
  • Engelska
  • Matematik
Godkänt betyg i ytterligare nio ämnen, varav tre måste vara biologi, fysik och kemi.