Vi har utvecklat talanger sedan 1993 - Nu är det din tur.

MediaGymnasiet dokumenterar Hack for Sweden

MediaGymnasiet dokumenterar Hack for Sweden
23 april, 2019 mediagymnasiet

Våra teknik- och fotoelever fick ett beställningsuppdrag för Hack for Sweden, ett regeringsuppdrag som ska främja öppen data och datadrivna innovationer. Elevernas uppdrag var att dokumentera för sociala medier och spana bland vassa hackare och designers i tävlingen om bästa lösning inom hållbarhet, hälsa och utbildning – en lärorik resa ur flera perspektiv, om hur IT möter samhällets utmaningar. Grattis till Isabella Harkén i foto 3:an som kammade hem ett individuellt pris för ”Best Content” med nedan motivering:


“Best Content of The Hack for Sweden Media Team”
 går till Isabella Harkén och hennes korta, fina och intresseväckande film om Hack for Sweden!”  // Erik Nilsson Community Management, Hack for Sweden

Film av Isabella Harkén

Film av Albin Svanberg