Jag hör och glömmer. Jag ser och minns. Jag gör och förstår.

Långväga besökare på MediaGymnasiet

Långväga besökare på MediaGymnasiet
maj 6, 2016 john@mediagymnasiet.se

Under en dryg veckas tid har MG besökts av två lärare och fem elever från SMK 2 Sewon, en skola som ligger i Yogyakarta i Indonesien.

Måndagen den 25 april anlände våra gäster till skolan. Vi inledde med välkomstfika med prinsesstårta, rundvandring på MG och sist men inte minst så hade vår TV-lärare Pedro ordnat så att eleverna fick delta i en livesänd TV-produktion. Under besöket har våra gäster arbetat med olika medieproduktioner, samt utforskat både MediaGymnasiet och Stockholm.

Utbytet är en del av det projekt som MediaGymnasiet bedriver tillsammans med den indonesiska skolan. Tidigare i april var två lärare och fem elever från MG på besök i Indonesien.

Samarbetet med Indonesien startade förra året så det är relativt nytt. Just nu planeras en ny utbytesresa till Yogyakarta i januari 2017, följt av ett besök av SMK 2 Sewon-elever och -lärare under våren 2017.

Foto: MediaGymnasiet Nacka Strand

Foto: mediaGymnasiet Nacka Strand

Foto: MediaGymnasiet Nacka Strand

Foto: MediaGymnasiet Nacka Strand

PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
CONTACT US
COMPANY NAME
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
Thank You. We will contact you as soon as possible.
MG-Play

Kreativitet, mod och en massa jobb
ligger bakom våra produktioner.