Jag hör och glömmer. Jag ser och minns. Jag gör och förstår.

Intervju med DN journalisten Johar Bendjelloul 

Intervju med DN journalisten Johar Bendjelloul 
mars 27, 2019 Liza Lövén

”I kursen Textkommunikation har eleverna på Samhällsprogrammet gjort intervjureportage med personer verksamma i mediebranschen. Nea Nantell valde att göra ett filmat intervjureportage med DN journalisten Johar Bendjelloul där han berättar om sin drivkraft som journalist och hur sorgen efter broderns Maliks tragiska död påverkat honom.
Bland andra intervjupersoner finns programledaren och entreprenören Pablo Robertosportjournalisten Niklas Holmgren och tidigare MG-eleven Raffaella Lindström som nu är krönikör och ekonomireporter på Dagens Nyheter”
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
CONTACT US
COMPANY NAME
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
Thank You. We will contact you as soon as possible.
MG-Play

Kreativitet, mod och en massa jobb
ligger bakom våra produktioner.