Jag hör och glömmer. Jag ser och minns. Jag gör och förstår.

Hem & kvarter utställning

Hem & kvarter utställning
oktober 21, 2016 mediagymnasiet

Hem & kvarter utställning

Elever i årskurs tre på fotoinriktningen har tillsammans med elever från  språkintroduktionsklassen gjort reportage om varandras hem och kvarter som nu ställs ut på MediaGymnasiet. Uppdraget har uppmuntrat till erfarenhetsutbyte och skapat nya vänskaper. De har även gett eleverna inblick hur det är att jobba som reporter och att berätta med hjälp av det svenska språket.

Förutom elevernas bilder och reportage visas en film om projektet av Lotta Bergseth och Jenny Sköld från Mobilestories. 

Film från Mobile Stories

kavrter2

kvarter3

PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3Lmdvb2dsZS5jb20vbWFwcy9lbWJlZD9wYj0hMW0xOCExbTEyITFtMyExZDYwNDQuMjc1NjM3NDU2ODA1ITJkLTczLjk4MzQ2MzY4MzI1MjA0ITNkNDAuNzU4OTkzNDExNDc4NTMhMm0zITFmMCEyZjAhM2YwITNtMiExaTEwMjQhMmk3NjghNGYxMy4xITNtMyExbTIhMXMweDAlM0EweDU1MTk0ZWM1YTFhZTA3MmUhMnNUaW1lcytTcXVhcmUhNWUwITNtMiExc2VuITJzITR2MTM5MjkwMTMxODQ2MSIgd2lkdGg9IjEwMCUiIGhlaWdodD0iMTAwJSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6MCI+PC9pZnJhbWU+
CONTACT US
COMPANY NAME
221, Mount Olimpus, Rheasilvia, Mars
Solar System, Milky Way Galaxy
+1 (999) 999-99-99
Thank You. We will contact you as soon as possible.
MG-Play

Kreativitet, mod och en massa jobb
ligger bakom våra produktioner.