REDO FÖR DRÖMJOBBET. FÖRBEREDD FÖR HÖGSKOLAN

ES – ESTETISKA PROGRAMMET
Tillsammans med våra engagerade lärare utbildas du i det senaste inom digital teknologi, kommunikation och innovation. Vare sig du vill läsa vidare eller gå direkt ut i arbetslivet inom digital teknologi och media, kan du nå dit du vill via Mediagymnasiet. Andra bra saker med Mediagymnasiet?

  • Vi har riktigt god mat och egen matsal
  • Vi har stora lokaler och gott om utrymme
  • Vi har premiumdatorer med yrkeslivets programvaror
  • Vi är väl förberedda för distansundervisning

Sök till Mediagymnasiet

PREMIUMDATORER
MED NÄRINGSLIVETS
PROGRAMVAROR

Vi vet hur viktigt det är med bra teknik för att ha rätt förutsättningar för att lyckas med sin utbildning och komma rätt in i arbetslivet.

RIKTIGT GOD MAT I
SKOLANS EGNA
MATSAL

På vår skola får du vällagad mat serverad på plats. Smidigt och gott.

NÄR DU GÅTT
MG ÄR ALLA
DÖRRAR ÖPPNA

Alla våra utbildningar är högskoleförberedande och samtidigt anpassade efter det näringslivet efterfrågar. Därför är du redo för din digitala framtid efter att du har gått klart hos oss – oavsett hur den ser ut.

Läs mer om EStetiska programmet

Utbildningen lägger grunden för fortsatta studier i estetiska, humanistiska och samhällsvetenskapliga ämnen på högskola och universitet eller helt andra områden. På MediaGymnasiet har vi två profiler Spel och Rörlig bild. Oavsett vilken profil du väljer är kreativitet, kommunikation och eget skapande centralt i utbildningen.

Är du intresserad av att gå Estetiska programmet?

Fyll i vår intresseanmälan så får du information skickat till dig när det är dags att söka.

VÅRA PROGRAM

Vi har 3 program och många olika profiler, alla är högskoleförberedande. Klicka in och läs mer om din framtid hos oss.

Vi är väl förberedda för distansundervisning

Vi har stora lokaler där det är lätt att hålla distans, men skulle det behövas distansundervisning är vi väl förberedda för det. Vi är vana att jobba digitalt och har rätt utrustning för att hålla kvalitativ utbildning även på distans.