Jag hör och glömmer. Jag ser och minns. Jag gör och förstår.

Fotoelevernas slututställning 2016

Fotoelevernas slututställning 2016
maj 6, 2016 mediagymnasiet
Slutställning Foto 2016 Mediagymnasiet

Är de sju dödssynderna högmod, vällust, frosseri, girighet, lättja, vrede och avund lika aktuella idag som när de nedtecknades för 1500 år sedan? Hur har våra normer förändrats? Vilka egenskaper är fortfarande oacceptabla? Elever på fotoinriktningen i klass 3E har i sin slututställning valt att gestalta dödsynderna utifrån sin egen verklighet.

Utställningen har vernissage i Nacka konsthall i Dieselverkstaden torsdagen den 12 maj klockan 16‒19. Utställningen hänger till och med tisdagen den 24 maj.

Varmt välkomna!

 

MG-Play
MG-play är kanalen för våra
produktioner.
MG-Play

Kreativitet, mod och en massa jobb
ligger bakom våra produktioner.